Дата: 14 февраля в 13:22, Обновлено 15 сентября в 12:59

Аб выніках правядзення раеннага конкурсу фотаздымкаў

“Пад крыламі анёлаў” першага этапу “Святыні зямлі Свіслацкай”

раённага краязнаўчага праекта “Страчаная спадчына”

у рамках рэспубліканскай акцыі навучэнскай моладзі

“Жыву ў Беларусі і тым ганаруся”

У адпаведнасці з планам работы ДУА “Свіслацкі раённы цэнтр турызму і краязнаўства” з мэтай грамадзянскага і патрыятычнага выхавання дзяцей і моладзі праз іх актыўнае ўключэнне ва ўсебаковае вывучэнне гісторыі, культуры і прыроды роднага краю з 10 верасня 2016 года па 20 студзеня 2017 года быў арганізаваны і праведзены конкурс  фотаздымкаў “Пад крыламі анёлаў” першага этапу “Святыні зямлі Свіслацкай” раённага краязнаўчага праекта “Страчаная спадчына” у рамках рэспубліканскай акцыі навучэнскай моладзі“Жыву ў Беларусі і тым ганаруся”. Конкурс праводзіўся па двух намінацыях:

1. “Разбураная памяць” былі прадстаўлены фотаздымкі праваслаўных і каталіцкіх святынь, якія ўжо не існуюць ці часткова разбураны.

2. “Душы маёй святло”- фотаздымкі праваслаўных і каталіцкіх святынь Свіслацкай зямлі.

Асноўнымі задачамі конкурсу фотаздымкаў з’яўляліся:

• фарміраванне ў маладога пакалення адказнасці за захаванне гісторыка-культурнай і прыроднай спадчыны края;
  • прыцягненне моладзі да адукацыйнай, культурнай і грамадзянскай дзейнасці, да вывучэння гісторыі, культуры, пашырэнне і паглыбленне іх інтэлектуальных і пазнавальных магчымасцей;
  • выхаванне патрыятызму, любові да роднага края сродкамі фотамастацтва;
  • эстэтычнае выхаванне і фармiраванне мастацкага густу;
  • выяўленне і заахвочванне таленавітых дзяцей і падлеткаў, прадстаўленне дадатковых магчымасцей для іх самарэалізацыі;
  • папулярызацыя фотамастацтва сярод дзяцей і моладзі.

У конкурсе прынялі удзел наступныя ўстановы адукацыі (Дадатак 1).

Не прынялі удзел у конкурсе:Гімназія №1 імя К.Каліноўскага, Вердаміцкі дзіцячы сад-сярэдняя школа, Ханявіцкі дзіцячы сад-сярэдняя школа, Навадворская сярэдняя школа Свіслацкага раёна.

Кіраўнікам устаноў адукацыі Свіслацкага раёна звярнуць увагу на паслаблены кантроль удзелу ў раённых краязнаўчых конкурсах і прадастаўленні матэрыялу.

Пераможцы і прызёры конкурсу былі ўзнагароджаны  дыпломамі I, II, III ступені ДУА “Свіслацкі раённы цэнтр турызму і краязнаўства”.